У наші дні у багатьох квартирах та будинках є кондиціонер, який у літні місяці працює на повну потужність. Але коли настає зима, ми часто забуваємо про них до наступного “спекотного” сезону. Але чи варто? У цій статті ми розповімо, як увімкнути кондиціонер взимку на обігрів, та відповімо на найпопулярніші питання використання кондиціонера взимку.

Хоча більшість із нас вважає, що кондиціонер працює лише для охолодження кімнати, це не зовсім так. Сучасні кондиціонери можуть регулювати температуру як улітку, так і взимку. Кондиціонер просто змінює свою функцію на протилежну, дозволяючи кондиціонеру працювати ефективно взимку, створюючи тепле повітря в кімнаті. До речі, говорячи про ефективність, ви повинні знати, що кондиціонери в 6,5 рази енергоефективніші за електричні обігрівачі. Кондиціонер це економії енергії та комфорт – чи то влітку, чи взимку.

Незважаючи на те, що кондиціонери працюють узимку, все ж таки існують деякі обмеження, про які ми вам зараз розповімо.

Чи можна вмикати кондиціонер узимку на обігрів?

Використання кондиціонера за межами температур, що рекомендуються, вважається порушенням умов використання і може призвести до несправності приладу. Відповідь на питання використання кондиціонера взимку – лише в інструкції та характеристиках на вашу модель обладнання. У випадку реверсивного кондиціонера або теплового насоса є сенс використовувати кондиціонер цілий рік і насолоджуватися функцією обігріву. Реверсивним на даний момент є будь-який побутовий кондиціонер.

кондиціонер узимку на обігрів

Навіть якщо ваш кондиціонер не є реверсивним (дуже старі моделі, більше 10 років), ви все одно можете знайти йому застосування взимку. Якщо у вашій кімнаті стає дуже душно через опалення, ви можете ввімкнути кондиціонер у режимі вентилятора та зробити кімнату комфортнішою.

Важливо знати, що при використанні кондиціонера взимку його ефективність відрізнятиметься від ефективності влітку. Чим нижчою буде температура зовнішнього повітря – тим менш ефективно працюватиме кондиціонер на обігрів. Зберігати свою ефективність при -15 і навіть при -25 можуть лише “адаптовані” кондиціонери – або інакше, теплові насоси “повітря-повітря”.

За яких температур не варто включати кондиціонер?

Усі побутові прилади, у тому числі й кондиціонери, мають мінімальний поріг спрацьовування, нижче якого вони не зможуть працювати належним чином. Мінімальна температура роботи залежить від виробника, моделі, типу кондиціонера, та технологій, які застосовуються у виробництві. Ця температура завжди вказана в інструкції з експлуатації. Звертайте увагу на мінімальні температури під час роботи на холод та на обігрів, так як вони, як правило, відрізняються.

Всі кондиціонери можна розділити на кілька груп:

  • on\off кондиціонери (вони ж старі НЕ інверторні моделі). За інструкцією, як правило, нижній поріг робочої температури -5, але ми не рекомендували б використовувати їх при температурі нижче нуля. Все, що вище за нуль – будь ласка, дуже ефективно і безпечно для пристрою.
  • Інверторні моделі кондиціонерів. Згідно з інструкцією поріг роботи -15, але додамо, що це критичні умови, і запустити звичайний інвертор у -15 буде досить складно, а краще і не намагатися. -5 це робоча температура, що нижче – тим складніше працюватиме обладнанню. Все криється в маркетингу, адже часто виробники в дужках додають необхідне додаткове встановлення підігріву картера компресора та піддону. Тоді і -15 не проблема, але чи ви укомплектовували свій кондиціонер цим? Сумніваємось. Нижче ми розповімо, що це за підігрів картера компресора і піддону зовнішнього блоку.
  • Кондиціонери – теплові насоси типу “повітря-повітря”. Вони звичайні інверторні моделі вже з заводу адаптовані підігрівами компресора і піддону зовнішнього блоку, додатковими датчиками, збільшеними теплообмінниками і т.д. Це дійсно працюючі агрегати -25 і навіть -35.

Як запустити кондиціонер узимку?

Нам потрібна чарівна кнопка “MODE” – вона ж російською мовою “РЕЖИМИ”. Перемикаючи її, ви побачите на екрані пульта ДК, що змінюються піктограми – невеликі зображення (“сніжинка” – режим охолодження, “крапельки” – режим осушення, “вітерець” – режим вентиляції, і нарешті “сонечко” – режим обігріву, він то нам та потрібен).

як налаштувати кондиціонер узимку на обігрів

Після того як “сонечко” спалахнуло на пульті, кондиціонер завмирає. Жалюзі прикриваються, можливо ви почуєте клацання в зовнішньому блоці – це клапан, тому все гаразд.

Важливо: кондиціонеру потрібен час, щоб він почав дмухати теплим повітрям. Це займає 2-3 хвилини, а то всі 5.

Не панікуйте, він запрацює і задує теплим повітрям. Просто зачекайте. Після того, як кондиціонер “оживився”, залишилося виставити комфортну температуру. Ця функція так і називається “теплий старт” – вона реалізована автоматично і не вимикається. Суть у тому, щоб не обдувати вас холодним повітрям перші 2-3 хвилини, а почати відразу з подачі теплого повітря в приміщення. Цим і викликана затримка при включенні кондиціонера в режимі обігріву.

Режим захисту від замерзання приміщення взимку

Захист від замерзання – це режим, який зберігає приміщення від промерзання за мінімального енергоспоживання. Цей режим все частіше зустрічається в спліт-системах, хоча спочатку був опцією лише теплових насосів.

робота кондиціонера узимку на обігрів

Суть проста – кондиціонер працює на малій потужності, підтримуючи температуру всередині приміщення +8, тим самим кімната не промерзає та рахунки за електроенергію мінімальні. Ця функція запобігає падінню температури в приміщенні нижче за нуль або близьке до точки замерзання.

Це допомагає запобігти пошкодженню електронного обладнання, водопровідних труб тощо. Головним чином це актуально для приміщень, в яких у зимовий період власники не проживають – заміські будинки, дачі тощо.

Чи не зашкодить використання кондиціонера в холодну погоду?

Відповідь не така проста: і так, і ні. Тут діє безліч факторів, так як використання кондиціонера взимку пов’язане з певними ризиками. При помірно низьких температурах кондиціонер є цілком прийнятним для роботи в будь-якому режимі. Але за температури нижче 0 градусів за Цельсієм є ризик використовувати кондиціонер.

Давайте розглянемо деякі проблеми по черзі:

  • Втрата мастила. Компресори є найважливішою частиною кондиціонера і від їхнього стану залежить робота кондиціонера загалом. Щоб забезпечити безперебійну роботу, мастильні матеріали допомагають компресору працювати без перегрівів та зайвих сил тертя. Однак взимку це мастило може загусати і навантаження від тертя та перегріву значно зростає. Особливо це проблема актуальна в момент першого запуску, після простою при значних негативних температурах зовнішнього повітря. Без належного мастила компресор може вийти з ладу і просто заклинити. Саме для цього і потрібен підігрів картера компресора, про які йшлося вище. Цей пристрій призначений для попереднього розігріву олії в компресорі та запуску кондиціонера, мастильні матеріали в якому необхідної температури та густоти. Це один із факторів, які призводять до тривалого включення кондиціонера на обігрів взимку – потрібен час на підігрів картера компресора.
  • Датчик низької температури довкілля. Більшість сучасних моделей кондиціонерів оснащені датчиком низької температури довкілля. Це зроблено для запобігання запуску та роботи кондиціонера в умовах сильного холоду та запобігання пошкодженню пристрою. Якщо ви спробуєте обійти цей датчик і увімкнути кондиціонер, незважаючи на низьку температуру, пристрій може вийти з ладу повністю і не обійтися без дорогого ремонту.
  • Заморожування зовнішнього блоку. Під час використання кондиціонера на обігрів ви можете спостерігати, як із зовнішнього блоку капає вода. Це конденсат від зовнішніх мідних змійовиків (теплообмінника). У зимові місяці цей конденсат може бути як на самому теплообміннику, так і накопичуватися під ним – на піддоні зовнішнього блоку. Першим наслідком стане зниження ефективності обігріву, все менше тепла надходитиме до приміщення. Коли льоду побільшає – зупиниться вентилятор зовнішнього блоку, часто він ламається об лід, втрачаючи 1-2 своїх лопаті. Для запобігання цьому в зовнішній блок встановлюється підігрів піддону, який не дозволяє утворюватися льоду, а вода безперешкодно витікає через дренажні отвори. Важливо знати що on\off моделі та звичайні інвертори не комплектуються цими пристроями, тільки “зимові” моделі та теплові насоси “повітря-повітря” оснащені підігрівом піддону зовнішнього блоку.

Ефективність та електроспоживання

Всім кондиціонерам притаманна одна вада – втрата продуктивності при зниженні температури зовнішнього повітря. Падіння продуктивності індивідуальне для кожної моделі кондиціонера. Якщо тепловий насос при -10 видаватиме 90% номінальної продуктивності, то звичайні інверторні моделі (не адаптовані для зими) лише 30-40% номінальної продуктивності. Екстремальні негативні температури, такі як -25о і нижче, зможуть витримати лише кондиціонери типу “тепловий насос”.

Підготовка кондиціонера до зими. Що потрібно зробити?

Особливих дій для “консервування” кондиціонера на зиму не потрібно. Найкраще, що можна зробити – провести профілактичне (технічне) обслуговування, адже кондиціонери досить дорогі, і розумно дбати про них та підтримати їх працездатними довгі роки. Регулярне технічне обслуговування – спосіб зберегти їхню працездатність і запобігти дорогому ремонту.

Читайте також: Обігрів приміщень у міжсезоння кондиціонером

Висновок

Підсумовуючи, можна сказати, що використання взимку кондиціонера – розумний і виправданий вибір для сучасних кондиціонерів. Переваги використання кондиціонерів очевидно, що ви можете отримувати тепло – енергоефективно і безпечно. Багато людей не використовують кондиціонер для підігріву в морози, тому що вистачає центрального опалення, але під час “міжсезоння” – коли опалення не надійшло, але на вулиці вже стає прохолодно – кондиціонери є чудовим варіантом для опалення будь-якого приміщення.