Багато хто чекає літа з нетерпінням, але мало хто готов терпіти спеку. Коли на термометрі за 30, продуктивність різко падає, людина відчуває дискомфорт і не може спокійно займатися своїми справами або відпочивати. Звісно, можна чекати похолодання, але навіщо? Сьогодні у кожного є можливість купити сучасний кондиціонер, який спекотним літом охолодить житло до приємної температури. А ще він пізньої осені додасть тепла і затишку.

як правильно вибрати кондиціонер

У цій статті ми вибираємо кондиціонер, дивимося на плюси та мінуси різних систем і рятуємося від спеки та холоду разом.

Що таке кондиціонер і як він працює?

Всі прекрасно знають, для чого призначений цей прилад, але не кожен розуміє, чому він коштує певних грошей і як саме працює. Тому після монтажу кондиціонера, багато хто не справляється з його обслуговуванням або спочатку вибирають неправильний варіант для житла. Щоб цього не сталося, поговоримо трохи про пристрій кондиціонерів і принцип їх роботи.

Для більшості цей пристрій в першу чергу пов’язан з охолодженням. Насправді сучасні кондиціонери відмінно справляються і з обігрівом. Подвійна функція за ті ж гроші, непогано, правда? Комунальники взимку не завжди справляються зі своїми обов’язками, тому ледь теплі батареї – для нас це звичайне явище.

типи кондиціонерів

Найчастіше кондиціонер являє собою спліт-систему. Це означає, що прилад складається з зовнішнього блоку, який встановлюється за вікном, і внутрішнього, який кріпиться в приміщенні. Між собою блоки з’єднані мідними теплоізольованими трубками. Також кондиціонери бувають мобільними і встановлюються на підлогу. З охолодженням повітря вони справляються приблизно на тому ж рівні, що і спліт-системи, але їх можна переносити з кімнати в кімнату.

Загальний принцип роботи будь-якого кондиціонера простий. Зі шкільного курсу фізики ми добре пам’ятаємо, що при розширенні речовина поглинає тепло, а при стисненні (що супроводжується конденсацією) виділяє його. Власне, на цій властивості все і ґрунтується.

Розглянемо роботу звичайної спліт-системи. В якості той речовини в системі кондиціонера знаходиться холодоагент. Як правило, це фреон. Цей газ легко переходить з рідкого стану в газоподібний і навпаки. Йде він по змійовиках, які є як у зовнішньому, так і у внутрішньому блоках.

У зовнішньому блоці фреон знаходиться в газоподібному стані. Там же встановлено компресор, який при включенні підхоплює газ і стискає його. При цьому виділяється багато енергії у вигляді тепла, яка віддається в атмосферу через теплообмінник на вулиці. Зріджений газ надходить у внутрішній блок, де випаровується в трубках природним шляхом, забираючи тепло з повітря.

У внутрішньому блоці встановлен вентилятор, який втягує тепле повітря з кімнати, проганяє його через охолоджений змійовик і відправляє назад в приміщення. Цей цикл постійно повторюється. Завдяки такій системі можна регулювати температуру в приміщенні на свій розсуд.

робота кондиціонера на обігрів

Якщо кондиціонер працює в режимі обігріву, то всі дії йдуть у зворотному порядку і гарячий фреон подається в трубки, які знаходяться у внутрішньому блоці.

Принцип роботи дуже простий, але це не показник, що хороший прилад повинен бути дешевим. На жаль, тут найчастіше працює поняття «дорожче – краще». На вартість системи впливає якість матеріалів в ній, а мідь – річ недешева. Впливає і потужність компресора. Для великої квартири потрібні пристрої потужніші, тому ми дамо кілька порад, як правильно цю потужність розрахувати.

Як розрахувати потужність кондиціонера?

Квартири у всіх різні за площею, тому немає сенсу купувати такий же кондиціонер, який ви бачили у своєї подруги. Цілком можливо, що ви просто переплатите за зайву потужність, або, навпаки, її не вистачить для ваших приміщень.

На вибір приладу впливає багато факторів:

  • площа самого житла;
  • кількість кімнат;
  • місце, куди буде встановлен прилад;
  • висота стель;
  • наявність сонячної сторони;
  • якість вікон у будинку.

За основу прийнято, що приблизно на кожні 10 м2 припадає 1 кВт потужності пристрою. Це виходить з розрахунку, що у квартирі у вас стелі не вище трьох метрів. Додамо сюди такий фактор, як працюючі електроприлади, які так чи інакше виділяють тепло. Наприклад, чайник, пральна машина, плита на кухні та інші. У підсумку можна накинути ще трохи потужності і довести її до 1,5 кВт на 10 м2. У будь-якій незрозумілій ситуації краще брати з запасом, щоб потім не відчувати незручностей. Але при цьому потрібно дотримуватися балансу.

вибір кондиціонера

Якщо потужності кондиціонера не вистачить, то, без сумніву, ви все одно зможете охолодити приміщення. Інша справа, що компресор в апараті буде працювати надмірно, що призведе до його передчасного зносу і дорогого ремонту. Економія в цьому випадку – не найкращий варіант.

Якщо перестаратися з потужністю встановленого кондиціонера, то, по-перше, ви просто витратите гроші і не будете використовувати весь його ресурс. По-друге, він буде «їсти» набагато більше електроенергії.

Класика чи інвертор?

Багато років тому майже всі охолоджувальні системи, в тому числі холодильники, працювали за одним принципом. Компресор включався, гнав газ по змійовику, охолоджував необхідне приміщення або камеру до потрібної температури і вимикався. У цьому полягала їхня головна вразливість.

Найбільший знос обладнання відбувається не під час його роботи, а під час пуску/зупинки. Це відноситься, в першу чергу, до компресорів, ремонт яких дуже дорогий. До того ж, після включення двигун починає працювати на повні оберти, видаючи сильний мороз. Також під час пуску лунає характерний звук, який може банально заважати спати або працювати. У таких системах є і ще один недолік – підвищена витрата електроенергії.

Інверторні кондиціонери

Порівняно недавно почали застосовувати інверторну технологію. При її використанні компресор не вимикається, а просто уповільнює обороти і припиняє «морозити». Кондиціонер при цьому буде постійно сканувати температуру навколо себе і, якщо вона зміниться в більшу сторону, то просто збільшить обороти в компресорі.

Інверторні кондиціонери точніше підтримують температуру, а їх термін служби в середньому довше, ніж у звичайних. До того ж вони витрачають менше електроенергії. Зате коштують дорожче, причому якщо вам потрібен апарат високої потужності, то надбавка в ціні досить кусюча. З іншого боку, краще один раз переплатити і на багато років забути про проблеми. Тим паче в інверторних систем є і ще одна перевага – робота в зимовий час.

А що взимку?

Як ми вже говорили, деякі кондиціонери можуть працювати не тільки в режимі охолодження, але і обігріву. У цьому криються як плюси, так і мінуси. Плюси – не потрібно докуповувати обігрівачі. Про мінуси варто поговорити докладніше.

Якщо ви розраховуєте, що кондиціонер може повноцінно замінити систему опалення – це помилка. Насправді кожен прилад має певні рамки температур, при яких він може працювати. Дешеві моделі переносять температуру близько нуля. Пов’язано це з конденсатом, який виводиться за вікно через зовнішній блок. При низьких температурах він банально замерзає, що може привести до виходу кондиціонера з ладу.

кондиціонер взимку

Якщо відвід йде не назовні, а в який-небудь водозбірник в квартирі, наприклад, до труб санвузла, то кондиціонер може працювати при температурі трохи нижче нуля. Орієнтуйтеся на -5 градусів.

З інверторними технологіями все простіше. Через свою конструкцію вони можуть переносити температури до -15 °, а це вже стандартна зима для багатьох широт. Виходячи з цього, в зимовий час кондиціонери все ж не варто використовувати. Зате в період ближче до кінця осені, коли опалення в наші будинки ще не дали, але вже доводиться ходити по квартирі в теплому светрі, підігріти приміщення за допомогою спліт-системи – велике задоволення.

Існують також кондиціонери, які здатні працювати і при -30 градусах, але їх вартість досить висока. Такі системи підійдуть для установки в будинках, де немає доступу до теплопостачання і немає власного котла.

Спліт-система або мобільні рішення?

Кожен раз, коли ми чуємо слово «кондиціонер», в пам’яті спливає образ класичного пристрою, з блоком всередині квартири і ще одним зовні. На ділі ж існує кілька типів кондиціонерів.

В реальності не у всіх є можливість установки об’ємної спліт-системи. У нашій країні це може залежати, наприклад, від того, чи виходять вікна будинку на центральну вулицю. Чиновники можуть заборонити встановлювати зовнішні блоки кондиціонерів і вам доведеться узгоджувати цей проєкт з місцевою владою.

Також є й інші причини, за якими установка спліт-системи неможлива. Кому-то банально не потрібен громіздкий дорогий кондиціонер, якщо не планується його постійна робота. Наприклад, якщо ви виїжджаєте на літній період в заміський будинок. Зате можна запросто кинути в багажник автомобіля мобільний кондиціонер, під’єднати його в приміщенні і насолоджуватися прохолодою.

Спліт-система або мобільні рішення

Мобільні кондиціонери – це єдиний блок, в якому відразу встановлені і компресор і система охолодження з виводом. Попри мобільність, є нюанси в експлуатації таких пристроїв. Наприклад, для їх роботи необхідна установка гофрованої рухомої труби, через яку виходить гаряче повітря за вікно. На жаль, про цеп рідко згадують виробники, малюючи на картинках лише сам моноблок. Якщо труби не буде, то і робота кондиціонера безглузда, тому не розраховуйте на такий варіант.

Відразу ж стають очевидними плюси мобільної системи:

  1. За функціональністю такі кондиціонери не поступаються спліт-системам і відмінно справляються з охолодженням приміщення і людей в ньому.
  2. З установкою впорається навіть хто завгодно. В цій роботі немає ніяких особливостей, крім монтажу самої труби. Але тільки в тому випадку, якщо господар задумав зробити все по совісті і вивести гаряче повітря через спеціальний отвір у вікні або стіні. На ділі можна просто кинути трубу на балкон.
  3. Легко перевозити. За розмірами мобільні кондиціонери можна порівняти з сумками на коліщатках для подорожей.

З плюсами приходять і мінуси, про які варто згадати. Першим і самим неприємним недоліком є ​​підвищений рівень шуму. Коли ми говоримо «підвищений», то не маємо на увазі «злегка». Зазвичай у якісної спліт-системи шум внутрішнього блоку в піковому режимі знаходиться десь на рівні 35 дБ, трохи рідше – 45 дБ (зовнішній шумить на рівні 50-60).

мобільний кондиціонер

У мобільних кондиціонерів рівень шуму в середньому починається від 40 дБ і може доходити до 55. Не так голосно, як порохотяг, але погодьтеся, до такого потрібно звикнути. Потужність охолодження у пересувних систем нижче. Пов’язано це з особливостями конструкції. Для одно- або двокімнатної квартири такого кондиціонера вистачить, але якщо ви вирішили прикупити пристрій в офіс, то краще придивитися до стандартних рішень.

Якщо порівнювати ціни двох типів пристроїв, то мобільні варіанти виходять бюджетні. Як правило, вони стоять майже в два рази менше спліт-систем.

Типи фільтрів та інший функціонал

Поговоримо трохи про фільтри. Всі ми знаємо, що в повітрі навколо нас постійно знаходиться пил, частинки квіткового пилку та інше, що потрапляє до нас у вікно ззовні і з’являється від речей всередині. Алергія на пил і пилок – одна з найпоширеніших. Відсівати все це було б непогано, і хтось придумав використовувати для цього кондиціонер.

Сама ідея фільтра в кліматичній системі – непогане рішення, але те, що роблять з неї маркетологи, гідно «Оскара». Хтось просуває цілющі фільтри, хтось – вітамінні, іонізуючі, зволожуючі і ще купу різних варіацій. На ділі ж більшість таких пропозицій – звичайні хитрощі, які «продають» товар.

фільтри в кондиціонері

Наприклад, біологічний фільтр дійсно може взаємодіяти з бактеріями, які потрапляють ззовні, але робити він буде це дуже недовго і його доведеться часто змінювати. До того ж повітря в непровітрюваній квартирі завжди буде населений куди великою кількістю шкідливих і не дуже організмів, ніж вуличний.

Ультрафіолетові фільтри нібито знищують дрібну органіку і шкідливі гази, але серйозних досліджень на цю тему немає. Це ж на папері робить і плазмовий фільтр, який знищує мікроелементи з повітря потужним електричним полем, але на ділі такі ствердження хибні.

Іонізуючий фільтр покликаний відловлювати пил не звичним нам способом через спеціальний матеріал, а за допомогою електростатичного поля, яке притягує частинки до пластин. Але одна така пластина може коштувати дуже дорого. Якщо ви готові до таких витрат, то сміливо купуйте.

кондиціонер фільтри

Рада тут проста: якщо у вподобаному вам кондиціонері встановлені фільтри, то зайвим це не буде. Якщо ж вони значно впливають на його вартість, то краще ще раз задуматись, чи потрібне воно вам. Крім того, при гострій потребі в очищенні повітря, наприклад, через алергій, варто звернути увагу на очищувачі повітря.

Ще одна новомодна «фішка» кондиціонерів – іонізація повітря. Чітко сформованої думки, корисна вона чи ні, поки не існує. З одного боку безсумнівними плюсами буде більш комфортний сон, підвищення працездатності та зменшення кількості пилу. З іншого боку іонізоване повітря шкідливе при підвищеній температурі і астмі, трапляється індивідуальна непереносимість. І вже зовсім несподівано: у кімнаті з сильно іонізованим повітрям легше перехопити віруси від вже хворих домочадців.

Зате управління кондиціонером по Wi-Fi – відносно нова «фішка», яка дійсно спростить вам життя. Пульти постійно губляться, а смартфон або комп’ютер у вас завжди буде під рукою. Пара натискань і ось у квартирі вже стало прохолодніше на два градуси. Однозначно мастхев.

Підсумки

Перед тим, як вибрати кондиціонер, вам потрібно буде визначитися з типом системи. «Спліт» можна ставити не скрізь, але цей варіант найзручніший і функціональний. Якщо ж хочете мати деяку мобільність, то зверніть увагу на переносні пристрої, які ставляться на підлогу у вигляді моноблока.

З розрахунком потужності охолодження краще звернутися до фахівців, які врахують всі фактори, що впливають на поглинання тепла у вашій оселі. Якщо ж вам це не потрібно, то просто пам’ятайте: 1-1,5 кВт на 10 квадратних метрів.

кондиціонер як вибрати

Не варто робити упор на найдешевші пристрої, у них купа недоліків. Зверніть увагу на рівень шуму. Якщо ви збираєтеся використовувати внутрішній блок спліт-системи в спальні, то поріг повинен перебувати в районі 25 дБ. Якщо понад 35, то доведеться звикати до невеликого дискомфорту.

Інверторні технології, як і в холодильниках, значно спростять ваше життя і продовжать термін служби кондиціонера. Одна з тих технологій, за яку варто доплатити. У хорошого кондиціонера повинен бути свій пульт, а краще мати можливість управління через WiFi. Налаштувати потоки повітря через смартфон вийде набагато ефективніше.

Фільтри – ситуативно. Якщо не хочете переплачувати за їх наявність – не купуйте. Пам’ятайте, що кондиціонер повинен охолоджувати повітря, це його головна задача. Для очищення повітря в приміщенні є інші прилади.

Сьогодні активно виходять на ринок китайські аналоги іменитих брендів. Вибравши їх, ви заощадите гроші, але варто звернути увагу на гарантійний термін, як правило, у техніки з Піднебесної він менше. В іншому рекомендації залишаються колишніми: рівень шуму, потужність та допустимі температури.